Blog > Komentarze do wpisu
Nitka prosta.

 

  Zacznijmy od początku.Wyroby z nitek dzielimy na :

 a.tkaniny.

 b.dzianiny.

 c.wyroby plecione.

 

 darmowy hosting obrazków

 

  Tkanina jest wyrobem tkanym.Nitki biegnace pionowo nazywamy osnową ,nitki biegnące poziomo nazywamy wątkiem.

  Dzianina jest wyrobem dziewiarskim.Nitka w dzianinie tworzy oczka.Oczka uszeregowane jedno nad drugim (pionowo) nazywamy kolumienką, natomiast oczka uszeregowane obok siebie (poziomo) nazywamy rządkiem.

 Do wyrobow plecionych zaliczamy tiule, koronki i pasmanterie plecioną.

 

 Dlaczego nitka prosta jest tak ważna?

 

   Czy kiedyś zdażyło wam  sie kupic bluzke , w której szwy boczne nie chciały leżeć równo po bokach, tylo jeden szew przekręcał się na przód bluzki, drugi na tył . Albo szwy w nogawkach spodni przekręcły się,pomimo poprawiania ich . Taki jest wynik braku nitki prostej . Szablony zostały krzywo ułożone na tkaninie , skrojone , a tkanina po zszyciu próbuje ułożyc sie wzdłóż osnowy.

 

darmowy hosting obrazków

Na zdjęciu widać , że nadruk na koszulce zamiast biegnac równo wzdłóż środka ,skręca w lewo.Po prawej stronie koszulki , u dołu widać czarną wszywkę . Jest ona wszyta w szew. Koszulka jest krzywo skrojona i chociaż przed szyciem nadruk zrobiony byl na srodku przodu , to tkanina po zszyciu zaczęla ukladac sie prawidłowo i zaczęła przeciagac szwy . Krzywo skrojonej odzieży juz sie nie naprawi . Wiec jesli ktoś skroi powiedzmy stanik , bez zachowania nitki prostej , po zszyciu będzie mógł zauważyć że:miseczki nie ukladaja sie prawidlowo , szwy się skrecają , ciagna , marszcza . Dobrze wykonany szablon + prawidłowo wykrojone elementy z tkaniny to polowa sukcesu dobrego szycia.

sobota, 09 maja 2009, elske

Polecane wpisy

  • Łączenie elementów stanika.

    Przygotować: - wycięte szablony z tkaniny, - gumki (w moim przypadku szeroka guma 3,5 cm na obwod, i guma szerokosci 1 cm na dekolt ,pachę i tył) - fiszbiny, -

  • Krojenie.

    Przygotować: - tkaninę na stanik, - nożyczki, - miarę krawiecką, - szpilki, - ołówek lub mydełko, - szablony, Układamy tkanine, równo złożoną na pół .Będziemy

  • Biustonosz.

    Kazda z nas posiada stanik,który mimo iż ma idealna miseczke,niestety jest rozciągnięty w obwodzie.Wiec moze spróbować uszyć nowy stanik? Zaczynamy od doklad

Komentarze
mauzonka
2009/08/21 02:40:48
Objawienie! Dzięki:) Ja już miałam wyrzuty sumienia, że koślawo składam koszulki i dlatego wszystkie mają boczne szwy przez środek klaty. A okazuje się, że to wcale nie moja wina, ha ha!

-
2009/08/25 12:37:17
Oj, moje stare T-shirty też się poskręcały. Obwiniałam o to siłę Coriolisa, bo zawsze się skręcają w tę samą stronę, a to wina nitki ;)